Tauryna

Czym jest tauryna?

Tauryna jest endogennym, siarkowym aminokwasem, którego naturalna zawartość w ciele ludzkim jest stosunkowo wysoka i wynosi kilkadziesiąt gramów (ok. 1 g na kilogram masy ciała). Tauryna nie jest pozyskiwana w sposób naturalny, całość popytu rynkowego zaspokajana jest przez produkt wytwarzany syntetycznie.

Można wyodrębnić kilka głównych obszarów, w których użycie tauryny jest konieczne. Pierwszym jest przemysł spożywczy, w szczególności produkcja napojów energetyzujących. Kolejnym obszarem, w którym konsumpcja tauryny stale rośnie to odżywki dla sportowców. Z uwagi na fakt, iż w większości diet wegańskich oraz wegetariańskich zawartość tauryny oraz aminokwasów siarkowych jest niewystarczająca, zaleca się osobom pozostającym na tych dietach suplementowanie tauryny.

Aby mleko w proszku dla niemowląt było odpowiednio zbilansowane, konieczny jest dodatek tauryny. W mleku innych ssaków zawartość tauryny jest niewielka (również w mleku krowim; białka serwatkowe stanowią bazę do produkcji mleka dla niemowląt).

 


 

Niedobór tauryny w początkowych okresach życia negatywnie 

wpływa m. in. na rozwój mózgu oraz siatkówki.

 


 

Odbiorcą tauryny są również wytwórcy pasz, a pośród nich zdecydowanie na pierwsze miejsce wysuwają się producenci karm dla kotów. Kot potrzebuje dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz metabolizmu dużych ilości tauryny.

Tauryna jest dla kota aminokwasem egzogennym, musi przyjąć go z żywnością. Tauryna coraz częściej dodawana jest również do pasz dla niektórych gatunków ryb (w szczególności łososiowatych) oraz preparatów wzmacniających dla drobiu.

 

Specyfikacja fizykochemiczna

Analiza Specyfikacja
  HPLC ≥99%
  NMR ≥99%
  Strata po suszeniu <0.2%
  Zawartość substancji nieorganicznych ≤0.1%
  Wygląd Biały proszek
  Zawartość metali ciężkich ≤10ppm
  Arsen ≤1ppm
  Kadm ≤1ppm
  Ołów ≤1ppm
  Rtęć ≤0.1ppm
  E Coli Negatywny
  Salmonella Negatywny
  Staphylococcus aureus Negatywny

 

 

Przykłady zastosowania

Diety wegańskie

Przemysł spożywczy

Napoje energetyczne

Sport